Jak dbać o plandeki samochodowe?

jak dbac

Plandeki samochodowe spełniają kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim zabezpieczają ładunki przed wszelkiego rodzaju czynnikami zewnętrznymi, w tym warunkami atmosferycznymi. Bardzo często też używane są jako skuteczne narzędzie reklamowej. Wielkoformatowy druk reklamowy na plandekach to coraz popularniejszy sposób na docieranie z komunikatami reklamowymi do bardzo szerokiego grona odbiorców. Aby jednak plandeka spełniła wszystkie swoje kluczowe funkcje, musi być utrzymana w dobrym stanie. Oczywiście silne zabrudzenia nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu pojazdów, jednak mogą znacząco obniżać estetykę nadwozi czy przyczep.

W tym artykule podpowiemy, jak dbać o plandeki samochodowe.

Czyszczenie plandek samochodowych

Podstawową czynnością pielęgnacyjną w przypadku plandek jest ich czyszczenie. Powierzchnia plandeki jest narażona na bardzo wiele czynników zewnętrznych. Wiele powierzchniowych zabrudzeń, takich jak kurz, pyły, błoto itp. jesteśmy w stanie pozbyć się bardzo szybko przy użyciu wody. Mocniejsze zabrudzenia można skutecznie usunąć wodą pod delikatnym ciśnieniem. Jednak bardzo często pojawiają się też mocniejsze zabrudzenia, z którymi zwykła woda sobie raczej nie poradzi. Przykładem są różnorodne elementy roślin, które opadając na plandekę, mogą powodować trwałe odbarwienia na powierzchni. W takich przypadkach najlepiej sięgnąć po specjalistyczne środki do czyszczenia plandek. Obecnie jesteśmy w stanie znaleźć na rynku kilka całkiem dobrych jakościowo produktów, które pomogą nam pozbyć się trudniejszych plam, tłustych zacieków i osadów nawarstwiających się w okresie eksploatacji.

Naprawa uszkodzonych plandek

Chociaż plandeki wykonane są z wytrzymałych i solidnych materiałów, to jednak podczas intensywnej eksploatacji może dochodzić do różnorodnych uszkodzeń. Najlepiej naprawiać je w wyspecjalizowanym warsztacie. Dzięki temu plandeka zostanie naprawiona trwale i profesjonalnie. Samodzielne klejenie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Nieumiejętnie sklejona plandeka zwykle nie wytrzymuje próby czasu i wcześniej czy później i tak trzeba się z nią udać do warsztatu. Niemniej najlepiej usuwać wszelkie uszkodzenia od razu.