Plandeki samochodowe zastosowanie.

DSC_0621

Plandeki samochodowe występują w wielu rodzajach. Ich podstawową funkcją jest zabezpieczenie materiału przewożonego przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz ochrona przed zanieczyszczeniem i przemieszczaniem się ładunku. Ze względu na rodzaj materiału, z którego plandeki samochodowe są wykonywane możemy podzielić je na:

  • plandeki wodoodporne – produkowane z polimerów takich jak polipropylen, polietylen czy winyl. Zabezpieczają one przed przedostawaniem się wody i wilgoci do ładunku. Dzięki swojej budowie umożliwiają profesjonalnie zabezpieczenie towarów.
  • plandeki przepuszczające powietrze – wykorzystywane są, gdy przewożony towar jest podatny na psucie i wymaga cyrkulacji powietrza podczas transportu. Wadą tego rodzaju rozwiązania jest to, że materiał z których plandeki są zbudowane nie jest odporny na wilgoć i może przepuszczać wodę.
  • plandeki odporne na wysokie temperatury – produkowane z tworzyw sztucznych albo płótna żeglarskiego. Świetnie sprawdzają się w upalne lata i chronią przed niekontrolowanym wpływem temperatury.
  • plandeki do ładunków o mniejszych gabarytach – przydatne są w sytuacji, gdy nie ma konieczności zabezpieczenia całego ładunku, a tylko jego poszczególne elementy, mniejsze i wykorzystywane punktowo.

Oprócz charakteru ładunku na kształt i budowę plandeki ma wpływ typ samochodu, w którym są wykorzystywane. Plandeki na wywrotki charakteryzują się znaczną wytrzymałością, ponieważ ich funkcją jest zabezpieczenie często sypkiego i ciężkiego ładunku. Muszą one zapewniać maximum bezpieczeństwa i być w stanie wytrzymać duże naprężenia wywołane przez przemieszczający się ciężar. Inne rozwiązanie wykorzystywane jest w przypadku klasycznych naczep, gdzie plandeki posiadają różne formy stelaży, utrzymujących materiał w napięciu i nadając mu pożądany kształt oraz zabezpieczając przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Plandeki montowane są również na małych przyczepkach dostosowanych do samochodów osobowych.

Poza bezpieczeństwem plandeki pełnią również funkcje reklamowe. Materiał, z którego są produkowane jest dobrym podłożem do grafiki zawierającej logo producenta.