Rodzaje bram garażowych

Bramy garażowe

Bramy garażowe różnią się pod względem tworzywa, z których są wykonywane, typem budowy i sposobem otwierania. Wśród materiałów wykorzystywanych w budowie bram są: blacha stalowa, aluminium, drewno a czasem aluminium połączone z brązem lub miedzią. Podczas wyboru bramy garażowej warto kierować się nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością, niezawodnością i bezpieczeństwem.

Wśród bram garażowych możemy wyróżnić

  • Bramy uchylane – obecnie najczęściej wykorzystywane. Ich wada jest to, że przy otwieraniu zajmują przestrzeń przed garażem, dlatego można je wykorzystywać tylko w miejscach, gdzie znajduje się podjazd i trochę wolnego miejsca. Mimo wszystko jest bardzo przyjaznym, tanim i lubianym rozwiązaniem.
  • Bramy segmentowe – nie wymagają miejsca przed budynkiem, ponieważ przy otwieraniu brama przemieszcza się do góry lub na bok, w zależności od typu budowy. Ponadto bramy te są szczelniejsze i częściej wykorzystywane w budynkach, w których zwraca się uwagę na oszczędność energii.
  • Bramy rolowane – działają na zasadzie składanej żaluzji. Sprawdzają się w garażach wychodzących na ulicę lub bez podjazdu. W standardzie w tego typu bramach montuje się napęd elektryczny.
  • Bramy rozwieralne – najbardziej klasyczne, zbudowane z drwi otwierających się na zewnątrz, dostępne w modelach z silnikiem lub bez coraz rzadziej wykorzystywane.

Podczas wyboru typu bramy garażowej, dobrze zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Bramy segmentowe są najrozsądniejszym wyborem w przypadku garażów łączonych z budynkiem mieszkalnym, ponieważ chronią przed nadmierną ucieczką ciepła z pomieszczeń. Ponadto warto wybierać tylko sprawdzone firmy po to, aby mieć pewność, że w przypadku awarii serwis będzie szybki i bezproblemowy. Liczy się także dobry system antywłamaniowy i łatwość użytkowania.

Każda brama może mieć zainstalowany napęd zdalny, ale nie jest to koniecznością. Uchwyty do manualnej obsługi montuje się w łatwo dostępnych miejscach, tak aby wysiłek włożony w otwieranie bramy był, jak najmniejszy. Warto zauważyć, że w sklepach branżowych dostępne są modele bram dodatkowo wyposażone w niewielkie kwadratowe okna lub drzwi wejściowe.